Наверх

Домашня аптечка

23 марта 2012 - Ольга Ношин

«Що може бути простішим?», — скажете ви. Адже аптечка є вдома у кожного. Не буду заперечувати: аптечка є у кожного, але чи вірно вона укомплектована? І взагалі, у вас справді аптечка чи кладовище прострочених медикаментів? Чи знаєте ви яким є мінімальний набір медикаментів; чи дотримуєтесь правил зберігання ліків; чи знаєте, що окрім медикаментів повинно бути у аптечці? Непогано було б мати вдома також і найбільш вживані медикаменти.

Щодо запитання: «Якими ліками наповнювати аптечку?». Можна придбати готову укомплектовану аптечку, але все-таки доцільніше комплектувати її самому, з урахуванням потреб вашої родини. Звісно, ви можете придбати найновіші сучасні препарати, якими зараз переповнені аптеки. У цій статті я постараюсь максимально дібрати медикаменти знайомі нам з дитинства, вітчизняного виробництва, а відтак – найдешевші.

Аптечко, де ти?

Для домашньої аптечки потрібно виділити окреме постійне місце. Основні вимоги: подалі від тепла, світла і ваших малюків. Не розміщуйте аптечку у ванній кімнаті – там, зазвичай, підвищена вологість. Розділіть аптечку на кілька відділень: ліки для внутрішнього вживання, для зовнішнього вживання, а також для інших предметів. Дотримуйтесь вказівок, щодо зберігання препаратів, якщо їх необхідно зберігати у холоді – тримайте у холодильнику (на окремій полиці, або у спеціальній коробці). Рідкі лікарські засоби, які містять антибіотики, вітаміни, глюкозу, сироп, настої та відвари з лікарських трав, краплі для очей, слід зберігати в холодильнику, не допускаючи їх заморожування. Цими лікарськими засобами не слід запасатися. Якщо ліки необхідно зберігати у темному місці – обгорніть кілька разів темним папером.

Антисептики

  • Таблетки фурациліну 0,02 г — для зовнішнього застосування; розчиняють 1 таблетку на 1 склянку кип'яченої води кімнатної температури; застосовують при гнійних ранах, опіках, для полоскання ротової порожнини та горла.
  • Йод (для дезінфікування країв ран, подряпин і саден).
  • Розчин брильянтового зеленого 1-2% при гнійничкових ушкодженнях шкіри
  • Чистий (95 %) і денатурований спирт. Етиловий спирт необхідний для компресів, обтирань, для знезараження шкіри перед ін'єкцією.
  • Перекис водню 3% для очищення гнійних ран та як знезаражувальний і дезодоруючий засіб для промивань та полоскань при ангіні, стоматиті.
  • Стрептоцидова мазь; синтоміцинова емульсія при опіках, гнійничкових ураженнях шкіри, для змащування тріщин і невеликих ран.

Знеболюючі

  • Парацетамол. Має знеболюючу, протизапальну та жарознижуючу дію. Він входить також до складу препарату цитрамон-екстра. Парацетамол подразнює слизову оболонку шлунку, тому протипоказаний хворим на гастрит та виразкову хворобу шлунку. Існує форма парацетамолу, яка не має подразнюючої дії на слизову шлунку – її назва панадол.
  • Анальгін та Баралгін (комбінований препарат анальгіну зі спазмолітиком). Проте слід пам'ятати про негативний вплив анальгіну на кровотворення, особливо при тривалому застосуванні.
  • Цитрамон-П. Знімає головний біль; за рахунок кофеїну, що входить до його складу, піднімає тиск до фізіологічної норми.
  • Солпадеїн, німесил чи кетанов за лічені хвилини знімуть сильний зубний біль чи мігрень.

Спазмолітики

  • Дротаверин (вітчизняний аналог Но-шпи). Він ефективний при спазмах шлунка та кишківника, нападах жовчо- та сечокам'яної хвороб, а також при спазмах периферичних судин. Трохи слабше, але ефективно і подібно до нього діє папаверин.
  • Таблетки беластезину можна застосовувати при спазмах шлунка та кишківника.

Серцеві

  • Валідол, при болях в ділянці серця: 1 таблетка під язик до повного розсмоктування, При відсутності ефекту протягом 5-7 хвилин після прийому препарату слід прийняти нітрогліцерин.
  • Нітрогліцерин застосовують при гострих болях ділянці серця: 1 таблетку під язик.
  • Корвалол (вітчизняний аналог Валокордину). Має седативну і спазмолітичну дію. У великих дозах препарат є легким снодійним. Застосовують при спазмах коронарних судин, серцебитті, неврозах, безсонні по 15-30 крапель до їжі 2-3 рази на день.

Протиалергічні

  • Кальцію глюконат, таблетки. При різного виду алергічних реакціях, приймають по 2-4 таблетки 2-3 рази на день до їжі.
  • Діазолін, супрастин, тавегіл, димедрол тощо. Слід пам'ятати, що всі вони, за винятком діазоліну, викликають сонливість, тому їх не можна вживати під час роботи водіям транспорту та іншим особам, професія яких вимагає швидкої психічної та рухової реакції.
  • Лоратадин (вітчизняний аналог Агістаму) позбавить від кропивниці.

Від кашлю й нежитю

  • Мукалтин таблетки. Відхаркувальний засіб застосовують при трахеїтах, бронхітах, запаленні легень. Приймають по 1-2 таблетки 3 рази на добу до їжі. Дітям від 1-3 років призначають по 1 таблетці, дітям старше 3 років —1-2 таблетки. Тривалість лікування становить від 7 днів до 1 місяця (можна замінити сиропом кореня алтея).
  • Пектусин, таблетки від кашлю, тримають в роті до повного розсмоктування таблетки.
  • Ремандатин, таблетки для профілактики і лікування грипу. Приймають: для профілактики грипу по 1 таблетці 1 раз на день протягом 10-15 днів; для лікування — по 2 таблетки 3 рази на день першого дня, по 2 таблетки 2 рази на добу 2-го та 3-го дня, 2 таблетки 1 раз 4-го дня
  • Нафтизин, галазолін – краплі для носа при ринітах (нежить) по 1-2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на день

Шлункові засоби

  • М’яти перцевої настоянка. Засіб проти нудоти і блювоти. Застосовують також при невралгічних болях. Приймають по 10-15 крапель з водою.
  • Краплі шлункові. Комбінований препарат рослинного походження. Застосовують при болях у шлунку, нудоті. Приймають по 15-30 крапель з невеликою кількістю води 3-4 рази на добу.
  • Вугілля активоване в таблетках; для внутрішнього застосування при отруєннях отрутами, лікарськими засобами; при здутті живота; при харчових отруєннях. При отруєннях приймають з розрахунку по 1 таблетці на кожні 10 кг ваги. При підвищеній кислотності, метеоризмі призначають по 1-2г — 1-4 таблетки по 0,5г у вигляді порошку розвести у воді, приймати 3-4 рази на день.
  • Бесалол (засіб, що дезінфікує травний тракт);
  • Касторове масло, проносне. Приймають по 15-30 г (1-2 столових ложки). Ефект спостерігається через 5-6 годин.
  • Лоперамід (вітчизняний аналог імодіуму) від проносів дорослим по 2 таблетки, або капсули, далі по 1 таблетці після кожного випорожнення, не довше 3 днів! Дітям у краплях та сиропі відповідно до віку.
  • Альмагель сироп при підвищеній кислотності шлунку (печія), здутті живота. Приймають по 1-3 дозувальній ложці 3-4 рази на добу за 30 хвилин до їжі і ввечері перед сном.

Заспокійливі

  • Настоянка або таблетки валеріани, заспокійливий засіб при підвищеній нервовій збудливості, безсонні, неврозах. Приймають по 20-30 крапель 3-4 рази на добу; по1-2 таблетки 3 рази на добу
  • Корвалдін (Барбовал) краплі для внутрішнього застосування; мають заспокійливу, виражену спазмолітичну та судиннорозширюючу дію. Приймають по 10-15 крапель 2-3 рази на добу. Курс лікування становить 10-15 днів. Застосовують при неврозах, безсонні, спазмі коронарних судин, можлива легка сонливість протягом дня.

Інші препарати

  • Борна кислота, при болях у вусі. По 1-2 краплі теплого розчину закрапати у вухо, закрити ваткою.
  • Нашатирний спирт — при непритомностях, для стимулювання дихання при втраті свідомості. Невеликий шматочок вати змочений розчином аміаку обережно підносять до носа на 0,5-1 секунду.
  • Вазелін для змащування наконечників спринцівок і клізм, пом’якшення ороговілої шкіри.
  • Сульфацил натрію — альбуцид, краплі для очей. Антимікробний засіб, який застосовують при кон’юктивітах, блефаритах по 1-2 краплі в кожне око 3-4 рази на добу.
  • Ацик крем, ацикловір (вітчизняний аналог зовіраксу) при герпетичних висипаннях. Змащувати 3-4 рази на день, протягом перших трьох днів.

Крім ліків

У домашній аптечці повинні бути медичний термометр, градуйована мензурка для прийому ліків, очна ванночка, кілька піпеток, судно, спринцівка й кружка Эсмарха із двома видами наконечників, гумовий міхур для льоду, грілка (якщо грілка прорвалася, а склеїти її не вистачає часу, замість води в неї можна насипати підігріту сіль). Клейонка або пергаментний папір для компресів, гірчичники.

Перв’язочні матеріали: два-три вузькі й два широкі стерильні бинти; еластичний бинт, пакет стерильних серветок, лейкопластир. Звичайна вата та спеціальна (залізна), щоб зупиняти кровотечу з носа.

Також бажано мати деякі медичні інструменти; пінцет, ножиці. Крім цього можуть знадобитися й повинні постійно перебувати під рукою кілька англійських шпильок, трохи гумових напальчників, гумовий джгут.

На замітку

Стежте, щоб ліки з домашньої аптечки ніколи не попадали в руки ваших малюків. Не зберігайте в аптечці старі ліки й такі, на яких немає етикеток. Якщо в краплях для очей та інших прозорих рідинах з’явилась мутність чи твердіші частинки (крупинки), слід одразу припинити їх застосування і придбати в аптеці свіжі. Лікарські засоби, які відвологли (відсиріли) чи змінили свій колір, приймати не слід. Не застосовуйте медикаментів, в зовнішньому вигляді яких за час зберігання відбулися які-небудь зміни. Прострочені медикаменти у кращому випадку будуть малоефективні, у гіршому можуть заподіяти серйозну шкоду.

Не нагромаджуйте великої кількості ліків. Підтримуйте порядок, щоб у випадку екстреної потреби не втрачати часу на пошуки потрібних ліків. Таблетки й порошки повинні лежати в коробочках з відповідними написами, на баночках повинні бути етикетки з ясно написаними назвами ліків.

Пам’ятайте, що домашня аптечка призначена не для самолікування, а для надання першої долікарської допомоги.
Нехай ваші малюки будуть здорові

Понравилась статья? Поделитесь:

Похожие статьи:

Дитяча аптечка

Опіки - гарячі пригоди!

Яка олія корисніша?

Як розібратись у аналізі сечі

Олія: не все золото, що блищить

Рейтинг: 0 Голосов: 0 16340 просмотров
Комментарии (3)
анна # 29 марта 2012 в 07:32 0
Спасибо большое за подробный список, но врач это обязательно!
Ольга Ношин # 17 апреля 2012 в 10:14 0
Анна, абсолютно з вами згідна. Я сама - лікар, і проти будь-якого самолікування :)
Елена # 8 апреля 2012 в 09:47 0
Спасибо, будем пополнять свою аптечку! Ведь это то, что необходимо для оказания срочной пред медицинской помощи. Часто, она нужна еще перед визитом врача!
© All Rights Reserved. Дети скоро!
При цитировании материалов сайта прямая ссылка обязательна. Полное использование материалов запрещено.
Телеканал Надія Твоя Библия: Библия, ответы на вопросы, христианская библиотека.