Наверх

Страшне слово — алергія

19 апреля 2012 - Ольга Ношин

Парадоксально, але факт: чим більше економічно розвинена країна, тим більше її населення страждає на алергію, особливо чутливими до цього захворювання стають діти. Наші бабусі і дідусі навіть не чули про таке «заморське диво», окрім діатезу, який траплявся доволі рідко. А сьогодні кожен з нас може сказати про себе, чи  про своїх близьких, що вони страждають на це захворювання.Численні дані свідчать про існування спадкової схильності до алергії.

Алергія (грецьк. αλλεργία — реакція на чуже) — надзвичайно бурхлива реакція імунної системи, при повторному попаданні алергену в організм. Термін «алергія» був введений у 1906 р. віденським педіатром Клементом Фон Піркетом.

Алергія– дуже актуальна проблема. Поширеність алергії зростає у всьому світі з кожним роком. Кожні 10 років кількість людей, що мають алергічні реакції подвоюється. У кожної третьої людини на Землі спостерігаються ті чи інші алергічні реакції. Якщо ця тенденція збережеться то, за даними ВООЗ, до 2015 року половина мешканців Європи страждатиме якимсь із проявів алергії. Найнебезпечнішою алергія є для дітей. Приблизно кожна п’ята дитина страждає від алергічних реакцій.

Ворога треба знати в обличчя

Найпоширенішими алергенами вважають: чужорідні білки, що містяться в донорській плазмі і вакцинах, пилок рослин, плісневі гриби, лікарські препарати (Пеніциліни, Сульфаніламіди, Саліцилати, місцеві анестетики), харчові продукти (горіхи, кунжут, морепродукти, яйця, бобові, молоко, злаки, цитрусові, мед), укуси комах (бджолина отрута, осина отрута), тваринні продукти (шерсть та пір’я тварин, таргани, виділення домашнього кліща, інші), латекс, сполуки нікелю, хімічні миючі засоби, пральний порошок та ін.

Чого чекати від алергії

Алергія характеризується виникненням вогнищ запалення у місці контакту з алергеном, або загальною реакцією організму. Місцевими симптомами бувають:

Ніс: набряк слизової оболонки носа (алергічний риніт)

Очі: почервоніння і болі в ділянці кон'юнктиви (алергічний кон'юнктивіт)

Верхні дихальні шляхи: бронхоспазм, свистяче дихання, і задишка, інколи виникають дійсні напади астми.

Вуха: Відчуття повноти, можливо біль і зниження слуху із-за зниження дренажу євстахієвої труби.

Шкіра: різні висипання. Можливо: екзема, кропив'янка і контактний дерматит. Типові місця локалізації при харчовому шляху проникнення алергену: ліктьові згини (симетрично), живіт, пах.

Голова: Інколи головний біль, який зустрічається при деяких типах алергії.

Рання загроза

У діток алергія може проявитись у ранньому віці, у 60% випадків це трапляється протягом першого року життя. Найчастіше її виникнення пов’язане з розвитком харчової алергії на білки: коров’яче молоко, яйця, пшеницю. Ця алергічна реакція називається атопічний дерматит.

На шкірі обличчя, шиї, і складках шкіри, на ліктьових згинах та підколінних ямках дитини виникає свербіж, шкіра стає сухою, вкривається лусочками, помітні сліди розчухувань. Згодом з’являється почервоніння, можливе утворення пухирців, після яких шкіра вкривається жовтуватими кірочками. У цей час реагувати може і шлунково-кишковий тракт.

 

Крім того у дітей одна форма алергії може переходити в іншу, це називають атопічним маршем. Тобто, якщо у ранньому віці у дитини алергія проявлялась шкірними проявами, то у старшому віці може з’явитись загроза для дихальної системи. Розвиваються алергічні риніти та бронхіальна астма.

Алергія і дисбактеріоз

Сьогодні медики уже не сумніваються, що велика частина алергійних реакцій у дітей спричинена дисбактеріозом (змінами мікрофлори кишківника). При дисбактеріозі уражуються стінки клітин кишківника, і вони пропускають до кровоносних судин неперетравлені фрагменти білків (які можуть бути алергенами). Саме дисбактеріоз може стати причиною атопічного дерматиту, екземи, бронхіальної астми та харчової алергії. Без відновлення мікрофлори кишківника неможливе якісне лікування алергії.

Алергія і гельмінтози

Отруйні речовини, які виділяють глисти, поступово завдають шкоди організму дитини. Аскариди і волосоголовці можуть стати причиною алергічних висипань.

Алергія і харчові добавки

З майже трьох тисяч харчових добавок дозволених до вживання в США, МОЗ України дозволяє лише 371 – майже половина з них натуральні, решта синтетичні. В Україні використання харчових добавок регламентується "Санітарними правилами із застосування харчових добавок" №222, затвердженими МОЗ України 23.07.1996 р. і СанПіН №1923-78 і Доповнення до них, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №12 від 04.01.1999 р. Відомо, що більше 60-ти харчових добавок погіршують стан здоров'я астматиків і не рекомендовані дітям, оскільки їх дія не до кінця вивчена. Я виписала харчові добавки, які можуть спровокувати різні форми алергії чи напади астми:

  • Барвники: Е 102 Тартразин (морозиво, желе, пюре, супи, йогурти, гірчиця та ін.); Е 107 Жовтий 2G; Е 110 Жовтий «сонячний захід» FCF; оранжево-жовтий S (глазурі, джеми, супи, соуси, приправи, «Фанта», інші забарвлені напої); Е 122 Азорубін, кармуазин (марципани, джеми, рулети с варенням, йогурти, «коричневі» соуси, червоні напої) — заборонений в Австрії, Норвегії, Швеції. Споживчі організації Австралії включили його в групу харчових алергенів, небезпечних для астматиків; Е 124 Понсо 4R, кошенільний червоний (салатні заправки, десерти, кекси, бісквіти, сирні вироби, салямі); Е 129, червоний спеціальний (солодощі, ліки, косметичні засоби, вафлі і інші кондитерські вироби; Е 131Синій патентованний V; Е132Індіготин, індигокармін; Е-133 Синій блискучий FCF (желе, джеми); Е 142 Зелений S (солодощі з м’ятним смаком); Е 180Рубіновий літол ВК.
  • Консерванти: Е 210-219 (Е-210 Бензойная кислота, Е 211 бензоат натрію – це консервант з властивостями антибіотика і підсилювача кольору міститься у соусах, пресервах, фруктових драже, льодяниках). Шкідлива дія посилюється в поєднанні з Е-102 (тартразином). Е216 пропиловий ефір; Е217 натрієва сіль (цукерки, шоколад з начинкою, м'ясні продукти, покриті желе паштети, супи і бульйони); Е-218 Пара-гідроксибензойної кислоти метиловий ефір; Е-235 Натаміцин (пімарицин).
  • Антиоксиданти: Е 310 – пропілгаллат (молочні суміші, жувальна гумка, курячі супи, м'ясні продукти, картопляні палички і рослинні олії); Е 320Бутилгидроксианизол (картопляне пюре, жувальна гумка); Е 321 Бутилгидрокситолуол (риба, жувальна гумка).
  • Стабілізатори, емульгатори: Е 413Трагакаїт (майонези, йогурти).
  • Глазуруючі агенти: Е 901 Бджолиний віск білий і жовтий; Е-904 Шеллак.

Чим зарадити

У дітей ризик розвитку алергічних реакцій різко зростає, якщо один або обидва батьків страждають алергією. Медикаментозне лікування алергії досить обмежене. На даний час лікарі ще досліджують механізми виникнення і розвитку алергічних реакцій. Найбільш дієвим способом у боротьбі з алергією залишається уникнення контактів з алергенами. Але це, на жаль, не завжди можна зробити.

Альтернатива

Найкращі результати у лікуванні алергії приносять зміна способу життя, звичок і довкілля.  Щоб зменшити вірогідність розвитку алергії у дитини слід дотримуватись простих правил:

  • намагайтесь годувати дитину грудним молоком; за рекомендаціями ВООЗ та ЮНІСЕФ, дитина може знаходитись виключно на грудному вигодовуванні до 6-місячного віку;
  • якщо ви не маєте змоги годувати грудьми, використовуйте спеціальні суміші, які не містять цукру; у виборі суміші довіртесь думці фахівця;
  • навіть якщо у дитини немає алергічних реакцій, не спішіть вводити в її раціон коров’яче молоко, або його продукти до 7-місячного віку. Якщо дитина алергік до 12 місяців;
  • до 18 місяців не давайте дитині потенційних алергенів: шоколад, помідори, полуницю, цитрусові та екзотичні фрукти (ківі, ананас, манго), а також продукти до складу яких входять штучні барвники і консерванти;
  • коли вводите в дитяче меню новий продукт, почніть із 1/8 чайної ложки. Якщо алергії немає — кожного наступного дня подвоюйте порцію;
  • не нехтуйте водними процедурами: мити дитину слід щодня, але купати з милом чи додаванням косметичних засобів раз у 3-4 дні (читайте «Як загартувати малюка»); після купання зволожуйте шкіру дитини олійкою;
  • не користуйтесь дуже часто дитячою косметикою, найкращий засіб від попрілостей — підмивання і повітряні ванни;
  • двічі, чи хоча б раз на день, робіть у квартирі вологе прибирання, уникайте предметів інтер’єру які сприяють нагромадженню пилу (декоративні подушки, килими, букети зі штучних квітів і т.д.);
  • дитячу постільну білизну міняйте раз у два-три дні, але не рідше, провітрюйте ковдру і матрац;
  • купуйте якісні іграшки, які можна легко мити чи прати, і тримайте їх у чистоті; одяг — лише з натуральних тканин, після покупки відразу виперіть;
  • ще до народження дитини віддайте у добрі руки домашніх тварин;
  • намагайтесь не гуляти довго з дитиною алергіком вранці чи ввечері, коли розквітають багато росин;
  • не куріть у присутності дитини; 

Нехай ваша дитина буде здорова.

Понравилась статья? Поделитесь:

Похожие статьи:

Скільки пити води?

Глисти - непрохані гості

Олія: не все золото, що блищить

Про шкідливість солодких газованих напоїв

Закреп - коли у горщику порожньо

Рейтинг: 0 Голосов: 0 9523 просмотра
Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

© All Rights Reserved. Дети скоро!
При цитировании материалов сайта прямая ссылка обязательна. Полное использование материалов запрещено.
Телеканал Надія Твоя Библия: Библия, ответы на вопросы, христианская библиотека.